Letenky LOT Polish Airlines lacno z Viedne

lacné letenky LOT Polish Airlines a pravidlá pre batožinu v lietadle

LOT Polish Airlines

Online rezervácie leteniek LOT Polish Airlines z Viedne, stačí kliknúť

LOT Polish Airlines sú poľské národné aerolínie so základňou na letisku Frédérica Chopina vo Varšave. Najmä z neho odlietajú lietadlá do 56 destinácií v Európe, severnej Amerike a v Ázii. LOT na svoju prevádzku používa 54 strojov od výrobcov ATR, Boeing a Embraer.

Aerolinky, ktoré sú stále vo väčšinovom vlastníctve poľskej vlády, sú členom leteckého zoskupenia Star Alliance.

História

Aerolinky LOT boli založené už 1. januára 1929 poľskou vládou, v dôsledku čoho ide o jednu z najstarších leteckých spoločností sveta. Prvý medzinárodný prelet sa konal 2. augusta 1929 na linke do Viedne, ktorú operovali stroje Junkers F13. Už o rok neskôr LOT zabezpečoval pravidelné linky okrem iného do Ríma, Bejrútu, Atén, Berlína či do Helsínk.

Počas Druhej svetovej vojny stroje aeroliniek LOT vôbec nelietali, pretože boli buď poškodené alebo celkom zničené. Od augusta 1944 do decembra 1945 tak leteckú dopravu v krajine zabezpečovalo poľské armádne letectvo, hoci poľská vláda aerolinky formálne obnovila už 10. marca 1945.

Opätovná prevádzka však bola zahájená až v roku 1946, teda po dlhých siedmich rokoch. V tej dobe sa lietalo najmä do Prahy, Paríža, Štokholmu a do Berlína. Koniec štyridsiatych rokov bol tiež symbolom zaobstarávania si strojov sovietskej proveniencie. Toto obdobie odznelo až po skončení stalinizmu v Poľsku, kedy sa naopak začali skupovať lietadlá západnej výroby.

Prvý transoceánsky let prišiel na rad až v máji 1972, kedy boli na letový poriadok pridané spoje z Poľska do New Yorku a do Montrealu. Ku kolapsu došlo na jeseň 1981, kedy západoeurópske aerolinky celkom prestali lietať do Varšavy.

Po páde komunizmu v Poľsku v roku 1989 sa trend pri zaobstarávaní nových lietadiel otočil smerom k západu a zaobstaraných bolo niekoľko celkom nových strojov ATR a Boeing. Jedným z posledných dní LOT Polish Airlines bol 26. október 2003, kedy sa aerolinky stali členom zoskupenia Star Alliance.

Batožiny

Všetci pasažieri v triede economy si so sebou na palubu smú vziať príručnú batožinu s maximálnym súčtom všetkých rozmerov 118 cm a s najvyššou prípustnou hmotnosťou 6 kg. Cestujúci v business triede smú mať tieto batožiny dve, pričom každé môže vážiť do 9 kg.

K tomu je navyše možné si pribaliť jednu vec osobnej potreby, ktorou môže byť napríklad notebook, kabát, kabelka či taštička s videokamerou.

Každý cestujúci v ekonomickej triede si so sebou smie vziať jeden kus odbavovanej batožiny, ktorej hmotnosť nesmie presiahnuť 20 kg, výnimkou sú lety do USA a Kanady, kam si možno vziať kufor s hmotnosťou až 23 kg. Pasažieri v triede business si môžu vziať batožinu s hmotnosťou 30 kg, resp. dve batožiny po 32 kg v prípade cesty do USA a Kanady. Deťom do 2 rokov je možné zabaliť batožinu hmotnosti do 10 kg.

Limity batožín je nutné striktne dodržiavať, pretože pri ich prekročení budú účtované poplatky (viď. nižšie). Žiadna jednotlivá batožina navyše nesmie mať viac než 32 kg.

Poplatky

Poplatok za druhú batožinu pri cestách do či zo Spojených štátov a z Kanady je 40 eur.

Poplatky za prekročenie povolenej hmotnosti batožín je v prípade letov po Európe 10 eur za každý kilogram navyše a v prípade ciest medzi Európou a Blízkym Východom 20 eur/kg. V prípade ciest medzi Európou a Amerikou je poplatok jednotných 40 eur.

Vernostný program

Letecká spoločnosť LOT Polish Airlines je členom zoskupenia Star Alliance, a tak svojim pravidelným zákazníkom ponúka vernostný program Miles & More. Za každý absolvovaný let sa v ňom cestujúcim pripočíta na ich konto príslušný počet míľ. Tie navyše naskakujú tým rýchlejšie, v čím vyššej triede pasažier letí.

Všetci cestujúci sú podľa počtu nazbieraných míľ rozdelení do štyroch rôznych skupín:

 • Miles & More je najnižšia úroveň, do ktorej sú automaticky priradení všetci novo registrovaní členovia programu. Bohužiaľ neprináša žiadne zvláštne výhody.
 • Pre dosiahnutie a udržanie statusu Frequent Traveller je nutné nazbierať každý rok aspoň 35 000 míľ. Členovia s touto hodnosťou majú okrem iného nárok na odbavenie na prepážkach business, pred odletom môžu navštevovať letiskové salóniky a limit ich odbavovaných batožín sa navýšil na 40 kg.
 • Úroveň Senator obdrží a udrží si ten cestujúci, ktorý v priebehu dvoch rokov nazbiera minimálne 100 000 mil. Okrem všetkých vyššie zmieňovaných výhod môže člen vernostného programu prednostne nastúpiť do lietadla, bezplatne si navýšiť cestovnú triedu či má garantované miesto v lietadle pri nepretržitej rezervácii letenky.
 • Najvyšším statusom, ktorý môže člen vernostného programu dosiahnuť, je HON Circle. Pre jeho dosiahnutie a udržanie je treba v priebehu dvoch rokov nazbierať aspoň 600 000 míľ. Zoznam výhod zahŕňa všetky predošlé, plus sa jeho člen môže tešiť na odvoz limuzínou či na osobného asistenta.
 • Možnosti platby

  Letenky od LOT Polish Airlines možno uhradiť platobnými kartami Visa, MasterCard, Diners Club International, JCB International a American Express.

  Cestovanie s malými deťmi

  Deti vo veku do dvoch rokov cestujú so spoločnosťou LOT Polish Airlines s 90% zľavou z ceny letenky pre dospelého, strácajú však nárok na vlastnú sedačku. Celú cestu tak musia absolvovať v lone jedného z rodičov.

  Deťom vo veku od 2 do 12 rokov môžu rodičia zakúpiť letenku so zľavou, ktorej výška dosahuje až 25 %. Váš potomok bude mať v tomto prípade samozrejme nárok ako na svoju vlastnú sedačku, tak na batožinu s rovnakým objemom, ako je tomu u dospelej osoby.

  V prípade, že bude dieťa vo veku od 5 do 12 rokov cestovať samé, je nutné požiadať o službu sprievod samostatne cestujúceho dieťaťa. Za zvláštny poplatok sa oň postará personál leteckej spoločnosti, pričom naň dohliadne už od momentu odbavenia.

  Ako ušetriť

  Zaujímavé zľavy ponúkajú aerolinky LOT Polish Airlines študentom vo veku od 12 do 24 rokov a seniorom nad 60 rokov. Pri rezervácii majú možnosť zvoliť si špeciálnu, cenovo výhodnejšiu tarifu, avšak v tomto prípade je nutné podložiť svoj vek oficiálnym preukazom totožnosti.


  Vaše skúsenosti z lietadiel LOT Polish Airlines

  Napíšte skúsenosti s LOT Polish Airlines

  1 názor to “LOT Polish Airlines”

  1. Ciganikova Janka
   Únor 23rd, 2013 @ 18:59

   Pekný deň, so spoločnosťou Lot mám tie najlepšie skúsenosti, príjemné letušky,let vždy bez problémov.Veľmi rada som cestovala do USA s Lotom, škoda,že už nelieta do USA.
  Spriaznené stránky