Letenky Iberia lacno z Viedne

lacné letenky Iberia a pravidlá pre batožinu v lietadle

Iberia

Online rezervácie leteniek Iberia z Viedne, stačí kliknúť

Španielske národné aerolinky Iberia so základňami na letiskách v Madride a v Barcelone ročne prepravia okolo 28 miliónov cestujúcich. Spolu s dcérskou spoločnosťou Iberia Regional lietajú do 102 destinácií v 39 krajinách sveta.

K svojej prevádzke spoločnosť používa 119 strojov značky Airbus, ktorých priemerný vek bol v januári 2010 sedem a pól roka. Iberia, pre ktorú sú typické farby biela, žltá a oranžová, je členom leteckého zoskupenia Oneworld.

História

Letecká spoločnosť Iberia bola založená v júni 1927, kedy sa na jej vzniku podieľala aj nemecká Lufthansa. Už o rok neskôr začala Iberiu podporovať aj španielska vláda, ktorá prispievala finančnými prostriedkami na prevádzku linky z Madridu do Barcelony.

V roku 1944 potom došlo k úplnému znárodneniu aeroliniek. Tie si o dva roky neskôr vyslúžili svetové prvenstvo, keď ako prvá letecká spoločnosť po Druhej svetovej vojne začali opäť lietať do Južnej Ameriky.

Veľký rozmach Iberia zažívala začiatkom osemdesiatych rokov, kedy počet pasažierov prepravených za rok po prvý krát presiahol hranicu desiatich miliónov. Začiatkom deväťdesiatych rokov navyše Iberia začala kupovať podiely v aerolinkách v južnej a strednej Amerike. K privatizácii spoločnosti došlo v roku 2001.

K poslednej význačnej zmene v štruktúre spoločnosti došlo v roku 2009, kedy sa spojila s aerolinkami British Airways a spoločne vytvorili jednu z najväčších leteckých spoločností na svete.

Batožiny

Každý cestujúci si so sebou na palubu môže vziať jednu príručnú batožinu o maximálnych rozmeroch 55 cm × 40 cm × 20 cm. Najvyššia povolená hmotnosť tejto batožiny je v prípade turistickej triedy 10 kg. K tomu je možné si zdarma pribaliť menšiu kabelku, kabát, dáždnik či videokameru.

Pasažieri v ekonomickej triede majú už v cene letenky započítanú aj odbavovanú batožinu, ktorej hmotnosť nesmie prekročiť 23 kg. V prípade prekročenia tohto limitu bude vyžadované uhradenie poplatku vo výške 60 eur. Hmotnosť kufra ale v žiadnom prípade nesmie prekročiť hodnotu 32 kg, lebo v takom prípade by batožina nebola prijatá k preprave.

V prípade záujmu je možné po predchádzajúcom dohovore prepravovať aj hudobné nástroje, športové vybavenie alebo ďalšiu batožinu o hmotnosti od 32 kg do 45 kg, avšak treba počítať s poplatkom 150 eur.

Poplatky

V prípade záujmu si možno na všetky lety priobjednať druhú odbavovanú batožinu, pričom jednotný poplatok je 60 eur. Jednotný poplatok za prekročenie povolenej hmotnosti batožiny je potom taktiež 60 eur.

Poplatok za vydanie elektronickej letenky je 150 Kč. Pri objednávaní venujte maximálnu pozornosť pri zadávaní mena, pretože jeho zmena po vystavení letenky už nie je možná!

Za službu sprievod samostatne cestujúceho dieťaťa sa za každý jednosmerný let vyberá poplatok 20 eur pri vnútroštátnych letoch, 40 eur pri letoch po Európe, do Afriky a na Stredný Východ a 40 eur pri medzikontinentálnych letoch.

Vernostný program

Pre svojich pravidelných zákazníkov prevádzkujú španielske aerolinky vernostný program Iberia Plus. Ako býva u týchto programov bežné, podstata spočíva v zbieraní nalietaných míľ, ktoré možno následne premeniť za výhody. Tie sa určujú podľa skupiny, do ktorej spadáte vzhľadom k počtu nazbieraných míľ.

Iberia rozlišuje celkom štyri skupiny:

  • Classic je základnou úrovňou, ktorá vám garantuje automatickú rezerváciu vášho obľúbeného miesta ihneď po zabookovaní letenky, možnosť navýšenia cestovnej triedy a prioritný zápis na waiting list.
  • Silver je druhý stupienok vo vernostnom programe, ktorý oproti úrovni Classic ponúka navyše možnosť odbavovania na prepážkach business a vyššie limity odbavovaných batožín.
  • Cestujúci s hodnosťou Gold majú navyše garantované miesto v lietadle pri rezervácii letenky na poslednú chvíľu, na let môžu čakať vo VIP salónikoch a svoje autá môžu zadarmo zaparkovať na VIP parkoviskách.
  • Platinum je absolútne najvyššia hodnosť, ktorú môže pasažier Iberie dosiahnuť. Okrem všetkých výhod vymenovaných v predchádzajúcich bodoch navyše umožňuje zdarma navyšovať cestovnú triedu alebo ponúka odvoz na letisko v limuzíne.

Možnosti platby

Letenky od spoločnosti Iberia možno uhradiť iba platobnými kartami Visa, American Express, UATP/Airplus, Diners Club, Master Card, Carte Blanche, Access, Visa Electron, 4B a Red 6000. Karta Maestro nie je akceptovaná.

Cestovanie s malými deťmi

Rodičia cestujúci s deťmi do dvoch rokov majú na výber z dvoch možností. Buď zaplatia 10 % z ceny letenky, pričom dieťa nebude mať nárok na vlastnú sedačku a bude po celý čas sedieť v lone jedného z rodičov, alebo zaplatia cenu za klasickú letenku pre dieťa vo veku od 2 do 11 rokov a dieťa bude môcť sedieť vo vlastnej sedačke. V oboch prípadoch každopádne máte právo na prepravu detského kočíka.

Pokiaľ cestujete na medzikontinentálnych letoch s dieťaťom do dvoch rokov a do 11 kg, ktoré má vlastnú sedačku, môžete personál lietadla požiadať o autosedačku pre vaše dieťa. Pre stopercentnú istotu je však lepšie si pred odletom zavolať na call centrum Iberie a uistiť sa, že sedačka bude na vašom lete k dispozícii.

V prípade, že v jednom lietadle cestujú dve deti do dvoch rokov veku a iba jeden dospelý, musí aspoň jedno z detí sedieť vo vlastnej sedačke.

Výhoda je poskytovaná aj pre deti vo veku od 2 do 11 rokov, respektíve pre ich rodičov. Tí za detskú letenku zaplatia iba 50 % z obvyklej ceny letenky.

Iberia poskytuje aj službu sprievod samostatne cestujúceho dieťaťa vo veku od 5 do 11 rokov. Pokiaľ bude váš potomok cestovať sám, postará sa oň personál spoločnosti Iberia, a to už od okamihu odbavenia. Poplatok za túto službu je 20 eur v prípade ciest po Španielsku, 30 eur pri cestách po Európe a pri letoch do Afriky a na Stredný Východ a 40 eur za jednosmerný, transatlantický let.

Ako ušetriť

Španielske aerolinky Iberia majú podpísanú zmluvu o zdieľaní kódov s ČSA, vďaka čomu sa môžete ľahko a lacno pozrieť do sveta aj z letiska v Prahe. Toto spojenectvo totiž umožňuje zapísať lety ČSA aj Iberie na jedinú letenku, čo je nielen jednoduchšie, ale aj lacnejšie. Vyraziť tak môžete napríklad do kolumbijskej Bogoty či do ekvádorského Quita.

Vaše skúsenosti z lietadiel Iberia

    Napíšte skúsenosti s Iberia
    Spriaznené stránky